Copyright 2019 - Custom text here

 

Wiele osób zastanawia od czego zależy to ile kosztuje złoto i srebro. Cena tych kruszców wydaje się im połączona. Jednocześnie ciężko znaleźć jest zależność gdy obserwuje się cenę srebra na https://www.mennicaskarbowa.pl/Skup-metali-szlachetnych-cabout-pol-14.html , lub w innych miejscach gdzie można je kupić. Czy nie ma pomiędzy tymi dwoma najpopularniejszymi metalami szlachetnymi żadnego połączenia?

 

Złoto, srebro – cena zależy od różnych czynników

 

Przez wieki srebro było średnio 18 razy tańsze od złota, ponieważ mniej więcej taka była różnica w występowaniu tych kruszców na świecie. Złota było średnio 18 razy mniej, dlatego też kosztowało więcej niż srebro. Cena srebra jednak od dawna nie jest zależna od złota i czasem złoto jest nawet o 80 razy droższe! Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka:

 

  • Złoto kochają inwestorzy i w nim pokładają lokują swoje zabezpieczenia finansowe. Jest ono znacznie popularniejszym wyborem niż srebro (ponadto ze względu na cenę łatwiej ulokować swoje oszczędności, zwłaszcza duże w złocie).

 

  • Cena srebra jest silniej powiązana ze stanem gospodarki, ponieważ jest wykorzystywane ono głównie w przemyśle. Szacuje się, że ok. 8% zasobów srebra jest przeznaczane na inwestycje, natomiast złota 40%.

 

  • Na cenę srebra może też wpływać fakt, że da się je pozyskiwać w inny sposób, niż tylko z kopalń.

 

To wszystko sprawia, że dzisiaj ceny złota i srebra są niezależne. Pokazał to 2016 gdzie srebro poszło do góry zdecydowanie bardziej niż złoto.

f t g